Atrakcje

Przyjazd
Wyjazd
Gwarancja najniższej ceny!

W kilku słowach...

Karpacz to urokliwa miejscowość leżąca u stóp Karkonoszy. Przez cały okrągły rok oferuje doskonałe i zróżnicowane warunki do spędzenia wolnego czasu. Wiosna, lato i jesień to przede wszystkim czas górskich wędrówek. Zimą miasto zmienia się w ośrodek narciarski oferujący liczne stoki i wyciągi narciarskie przystosowane zwłaszcza dla osób początkujących i rodzin z dziećmi.  W Karpaczu znajduje się mnóstwo atrakcji dla duszy i ciała, które czynią miasto świetną bazą wypadową. Ciekawe muzea, unikalne zabytki, baseny, aqua parki, ośrodki SPA, kręgielnie, dyskoteki, restauracji i stylowe kawiarnie.  Każdy tu znajdzie coś dla siebie! 

Previous slide
Next slide

Trochę historii

Początki Karpacza sięgają XII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. Założyli ją przemierzający okoliczne góry poszukiwacze srebra i złota. W XVI wieku na terenie dzisiejszej Wilczej Poręby i Polany istniały osiedla drwali pozyskujących drewno na budulec i opał do hut. Wiek później czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w Karpaczu osiedlili się uciekinierzy religijni (głównie protestanci) z Czech, którzy rozsławili ten rejon jako ludowy ośrodek zielarzy-laborantów. Ich specyfiki, nalewki oraz maści słynęły z niespotykanych właściwości leczniczych daleko poza regionem Karkonoszy. Rozwój turystyki w Karpaczu związany jest z budową w 1681 roku kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce (patrona przewodników). Wtedy to miasto znalazło się na szlaku turystyki pielgrzymkowej co zapoczątkowało jego dynamiczny rozwój. Pierwsi turyści docenili też uroki okolic i zimą zaczęli urządzać szalone zjazdy na typowych dla regionu saniach rogatych. Wkrótce potem Karpacz stał się jednym z głównych ośrodków sudeckiej turystyki. W latach pięćdziesiątych XX wieku w mieście wybudowano wyciąg krzesełkowy na Kopę (1377 metrów n.p.m.), a w 1960 roku Karpacz otrzymał prawa miejskie.

Swoją drogą

Śnieżka – Królowa Karkonoszy, ma raptem 1603mnpm ale żeby na nią wejść trzeba nabrać sporo pokory. Klimat podobny do alpejskiego bardzo gwałtownie się zmienia – dobrze jest więc być przygotowanym na wszystko.

Na Śnieżkę prowadzi wiele szlaków, najbardziej uczęszczane to:

Wędrówkę czerwonym szlakiem rozpoczynamy spod parkingu hotelu Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Ta trasa jest często wybierana ze względu na piękne widoki. Odcinek prowadzący Turystów od Orlinka do Schroniska nad Łomniczką jest łagodny. Idealny dla osób, które wolą spacerować. Następnie rozpoczyna się trudniejszy etap, prowadzący drogą, która jest węższa. W tym miejscu należy zachować ostrożność. Zimą od schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego szlak nie jest dostępny, ze względu na zagrożenie lawinowe.

  • czas wejścia – około 3 h,
  • czas zejścia – około 2 h, 
  • suma podejść – 810 m,
  • długość – około 6,7 km.

Czarny szlak to trasa najtrudniejsza. Prowadzi na sam szczyt Śnieżki. Wejście rozpoczyna się przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. Ta droga jest najkrótsza.

  • czas wejścia – około 2,5 h,
  • czas zejścia – około 1,5 h,
  • suma podejść – 820 m,
  • długość – około 5,0 km.

Szlak zielony i żółty są to trasy, które zaczynają się od czeskiego Pec pod Sněžkou. Dużym atutem jest parking, który znajduje się w pobliżu. Jego cena wynosi za dzień 125 koron czeskich. Niestety latem parking często jest przepełniony. Szlak to droga dość łagodna. Widoki są bardzo ładne, a zimą podejście mogą ułatwić raki.

  • czas wejścia – około 3,5 h,
  • czas zejścia – około 2,5 h, 
  • suma podejść – 800 m,
  • długość – około 6,2 km.
 

Na szczyt można dostać się również #kolejką gondolową oraz nowo zmodernizowanym #wyciągiem Zbyszkiem!​

Previous slide
Next slide

Ciekawe miejsca w Karpaczu